august, 2020

Event Details
Do rámca záujmu nášho festivalu o zelené témy a ekologicko-ekonomický udržateľný rozvoj zapadá aj táto prednáška a seansa sústredeného počúvania a vytvorenia spoločnej zvukovo interaktívnej inherencie inštalácie vody v rôznom skupenstve, priestoru a poslucháčov, vytvárajúcu spoločnú
Event Details
Do rámca záujmu nášho festivalu o zelené témy a ekologicko-ekonomický udržateľný rozvoj zapadá aj táto prednáška a seansa sústredeného počúvania a vytvorenia spoločnej zvukovo interaktívnej inherencie inštalácie vody v rôznom skupenstve, priestoru a poslucháčov, vytvárajúcu spoločnú harmonizujúcu a rytmizujúcu sa zvukovú entitu prepojeného bytia a spoločného vedomia a podvedomia … a našej spätosti a závislosti na prírode a prostredí …
Intenzívnym počúvaním vody a vodných prostredí sa Marek Styczyński a Anna Nacher venujú už veľa rokov. Výsledkom tejto fascinácie boli nahrávky zo série Biomusic zamerané predovšetkým v zvukovom prostredí Baltu spojené s projektom ochrany tuleňov a morských savcov. Oveľa neskôr vydali niekoľko nahrávok takzvaných soundwolkov spoza polárneho kruhu, počas ktorých zaznamenávali zvukové vzorky z dlhších časových úsekov – využívajúc aurálne možnosti v Európe jediných väčších plôch, kde zvuky spaľovacích motorov sú zriedkavosťou. Podarilo sa im zachytiť vzájomne sa prepletajúce vtačích hlasov a všadeprítomných zvukov vodného živlu. Vtedy vlastne veľmi výrazne započuli, ako silno sú zapojení do obehu vody, ktorý sa odohráva okolo nich, ale tiež takmer bezprestania po povrchu pokožky stekajúceho dažďa. Drobné povrchové napätia, subtílne zvuky kvapiek vody odrážajúcej sa od rôznych povrchov, rozplývajúce sa vo vzduchu rôznej hustoty – to všetko sa stalo predzvesťou diskusie, ktoré sa ešte len mala začať.
Kolobeh vody stojí v samom centre debát o klimatických zmenách, o topení sa arktických a vysokohorských ľadovcov, o spomaľovaní Golfského prúdu, o znižovni stavu spodných vôd na horách, o vysychajúcich a vyschnutých, zabetonovaných mestách, o katastrofických povodniach.
Pozývame vás na hlboké načúvanie obehu vody …
Našim sprievodcom pri tomto počúvaní budú zmeny skupenstvá, a taktiež jedna z najstarších metód zadržiavania vlhkosti a zavlažovania z juhu Európy, umožňujúca pestovanie rastlín dokonca v extrémne suchých podmienkach: systém keramických nádob takzvaných OLLA.
Skúsime – počúvať – nájsť strednú cestu medzi dvoma extrémami, ktorá sa v časoch klimatickej zmeny stáva našou každodennosťou.
Dr. Anna Nacher – odborná asistentka na Inštitúte audiovizuálnych umení Jagellonskej univerzity v Krakove (Katedra audiovizuálnych médií). Jej vedecký záujem sa koncentruje na teóriu médií z hľadiska umenovedy, štúdii zvuku, mediálneho umenia, e-literatúry, videohier s pohľadu umeleckých stratégii.
V svojich vedeckých výskumoch sa zameriava na nové média (hybridné prostredie, lokalizačné média, internet veci), estetiku post-digitálneho zobrazovania (virtuálna realita, automatické zobrazovanie). Okrem vedeckého výskumu realizuje vlastné hudobné projekty. Od roku 1998 je spoluautorkou projektu Karpaty Magiczne/Magic Carpathians Project s ktorým nahrala niekoľko desiatok albumov. Koncertovala v Eur’pe i USA. Je auttorkoz workshopov experimentálnej práce z hlasom a vokálnej improvizácie. Zrealizovala tiež sériu troch albumov so zvukovými prechádzkami v Laponsku. Od roku 2011 je spoluatorkou projektu „noise to silence“. Je autorkou kníh: „Telepohlavie, gender v televízii doby globalizácie“, „Okraje popkultúry“. Publikuje v mnohých spoločenských a kultúrnych časopisoch.
Marek Styczyński – spisovateľ, hudobník, novinár. Vzdelaním je lesníkom so špecializáciou na ochranu prírody. Pracuje na riaditeľstve Popradského národného parku (Beskid Sadecki). Od konca sedemdesiatych rokov cestuje po Ázii a Európe, je zberateľom terénnych nahrávok, hudobných nástrojov, fotografuje a skúma stopy najstarších kultúr. Špecializuje sa hlavne na pastierske hudobné nástroje a kultúru Euroázie. Je autorom hudobno-divadelných workshopov s názvom „Biohudba“. Je spolumajiteľom galérie „Starý dom“ v Novom Sączi, kde sú zhromaždené etnické hudobné nástroje a dokumentácie z ciest a nahrávaní. Svoje skúsenosti využíva v projektoch Karpaty Magiczne, ktoré tvoria spolu s manželkou Annou Nacher a Noise to Silence, ako aj v početných publikáciách, turistických sprievodcoch, hudobných nahrávkach, autorských workshopoch a prednáškach pre študentov. Publikoval knihy „Ucho jaka – hudobný cestopis od Katmandu do Santa Fe“ a „Cestovný herbár – rastliny v tradícii Karpát a Balkánu“
Time
(Friday) 14:30 - 16:00