Michal Tokaj trio (PL)

Michal Tokaj trio

Michal Tokaj sa narodil 24. februára 1974 vo Varšave, kde absolvoval základné a stredoškolské vzdelanie na Verejnej hudobnej škole Karola Szymanowského (1993). Potom absolvoval Hudobnú akadémiu jazzu a populárnej hudby v Katoviciach (1998).

Na jazzových pódiách debutoval ako člen kvarteta legendárneho bubeníka Kazimierza Jonkisza v roku 1993. Ako člen formácie Joint Venture získal ocenenie (1. miesto) na festivale Jazz Juniors v Krakove, takisto na festivale Jazz Standards v Sedlciach v roku 1996. V tom istom roku získal spolu s formáciou Joint Venture aj ocenenie za „najsľubnejšiu mladú skupinu“ na súťaži Europ‘ Jazz Contest v belgickom Hoelaarte. O rok neskôr už „zbieral“ najvyššie ocenenia na festivale Jazz Juniors ’97 spolu s kvartetom saxofonistu a flautistu Marcina Zupanski.

V roku 1999 Michal Tokaj získal 1. cenu na Medzinárodnej jazzovej improvizačnej súťaži v Katoviciach a zúčastnil sa na ďalších medzinárodných festivaloch, napríklad: Jazz goes to Town, Jazz fest Brno, Jazz Jamboree, Poznaň Jazz Fair, Jazz on the Odry, Sopot Mólo Jazz festival, Kalisz Jazz pianists festival, Jazz on the Old town.

Vystupoval v USA, Izraeli, Nemecku, Českej republike, Maďarsku, na Slovensku, na Ukrajine a v Litve. Spolupracoval a nahrával s Janom Ptaszyn Wroblewskim, Januszom Muniakom, Tomaszom Szukalskim, Ewou Bém, Henrykou Miśkiewicz, Piotrom Wojtasikom, Piotrom Baronom, Darekom Olesom, Grzegorzom Nagroskim, Leszekom Żądłom, Zbigniewom Namysłowskim, Eddiem Hendersonom, Victorom Lewisom a Montym Watersom.

Od roku 2001 Michal Tokaj pôsobí aj ako učiteľ a inštruktor v Asociácii hudobných škôl Fryderyka Chopina vo Varšave. V roku 2002 bol Michal Tokaj nominovaný na cenu Fryderyk Award (poľský ekvivalent Grammy) v kategórii jazzový muzikant roka. Speváčka Agnieszka Skrzypek (Aga Zaryan), ktorej Michal Tokaj aranžoval a koprodukoval jej album My Lullaby, bola s danou nahrávkou nominovaná na Jazzový album roka.

Michal Tokaj stabilne spolupracuje s českým hráčom na basu Jaromírom Honzákom a jeho kvintetom. Album Present Past, ktoré spolu nahrali bol titulovaný za najlepší jazzový album roka 2003 v českého časopisu Harmónia, rovnako tiež získal ocenenie Anděl (český ekvivalent Grammy).

V septembri roku 2004 nahral svoje vlastné CD s názvom Bird Alone spolu s basistom Darekom Olesom a bubeníkom Lukaszom Zytom, ktorý vydal v japonskom vydavateľstve Gats Production. Album Bird Alone získal „Fryderyka“ za najlepší jazzový album roka 2004 v Poľsku a stal sa „zlatým“.

V posledných niekoľkých rokoch účinkoval v projektoch, ako sú: Grzegorz KarnasDreams“ alebo „Ballads at the end of the world“, „Questions to all Your Answers“ s Jaromírom Honzakiem (ďalší Anděl za najlepší jazzový album v Českej republike) a „Beauty Dying“ – album Agy Zaryan venovaný 63. výročiu Varšavského povstania, kde môžete počuť klavírne skladby napísané na texty poľských básnikov z obdobia druhej svetovej vojny. Album vyhral „Fryderyka“ v roku 2008 v kategórii Album roka – poetická hudba.

CD „Looking Walking Being“ vytvorené v spolupráci s Agou Zaryan bolo vydané v marci 2010 v pod hlavičkou amerického vydavateľstva Blue Note a po mesiaci sa stalo „platinové“. Michal Tokaj získal cenu za najlepšiu improvizáciu roka a tiež „Fryderyka“ za najlepšieho jazzového skladateľa roka.

V apríli 2008 nastala pre Michala Tokaja dôležitá udalosť. Spolu so svojim triom nahrával s americkým saxofonistom a klarinetistom, legendárnym Bennie Maupinom album „Early Reflections“. Propagačné koncerty boli organizované za Tokajovej účasti v Los Angeles a v New Yorku v apríli 2008.

V roku 2014 si Michal Tokaj našiel čas a vydal spolu s bubeníkom Lukaszom Zytom a basistom Michalom Baranskim dlho očakávaný druhý album s názvom The Sign v slovenskom vydavateľstve Hevhetia.

X