Nebeská muzika (SK)

Nebeská muzika z Terchovej je kapela, ktorej členovia sa s istotou pohybujú ako v interpretácii autentického folklóru, tak aj v jeho presahu do rôznych iných žánrov. Jedinečná elektrická sláčiková muzika kombinujúca výlučne piesne z jednej (rodnej) dediny s prvkami svetových štýlov – to je projekt, ktorý predstavia na tohoročnom Gurman feste i na pripravovanom albume “Zbojstory – príbehy z kraja Jánošika”. Ten vo vydavateľstve ~Hevhetia výjde do konca tohto roka.

Históriu Nebeskej muziky s veľkým “N” môžeme oficiálne začať datovať prvou písomnou zmienkou z roku 2000. Vtedy začínali ako tradičná terchovská muzika. Ich hudobné cítenie však prekypovalo invenciou a tak začali terchovské ľudové inšpirácie pretvárať do vlastných autorských podôb. Čim viac sa vzďaľovali pôvodnej ľudovej piesni tým viac si ju vážili a učili sa z nej. Takto prirodzene vznikli dve tváre Nebeskej muziky: elektrický sláčikový bigbít a autentická „škatuľová“ ľudová muzika.

O kvalitách Nebeskej muziky svedčia tri vydané albumy a mnohé úspešné podujatia doma aj v zahraničí. Okrem častých vystúpení v susednom Poľsku a Čechách (napr. Mahenovo divadlo v Brne) reprezentovala Nebeská muzika slovenské ľudové hudobné umenie aj v Maďarsku, Rumunsku, Belgicku, Švajčiarsku, Švédsku, Taliansku a Španielsku. Na domácej pôde sa dáma a páni z Nebeskej muziky môžu pochváliť nielen vlastnými úspešnými koncertami na významných podujatiach ako hudobný festival Pohoda, folklórne festivaly Východná, Detva, Jánošíkove dni, Heľpa, Eurofolklór, Oživené tance a iné, ale aj spoluprácou s významnými umelcami takého formátu, ako je napríklad zlatý slávik Zuzana Smatanová, legendárny Marián Varga, speváčka Sisa Sklovská, rocková skupina Arzén, jazzová PaCoRa a pod. Tiež sa zúčastnili na spoločnom projekte DVD Pavla Hammela, koncertnom turné Kalinka a Desmod, či predvedení Jasličkovovej pobožnosti v Národnom divadle.

Obsadenie:

  • Ivanka MORAVČÍKOVÁ / sólo spev
  • Ondrej HANULIAK/ elektrické husle, heligónka, koncovka, spev
  • Martin DIKOŠ / 5 strunové elektrické husle, sólo spev
  • Vladimír MORAVČÍK / 6 strunová elektrická viola, píšťalka, ústna harmonika
  • Andrej DOSTÁL / omni bas, spev
  • Rudolf MAJÁK / bicie, perkusie
X