Pavel Jakub Ryba bavil seba, kapelu i divákov

Druhý festivalový večer nepochybne patril českému basgitarovému viruózovi Pavlovi Jakubovi Rybovi s jeho sprievodnou kapelou. P.J. Ryba je od samého začiatku spájaný s vydavateľstvom Hevhetia, ktoré ešte ako agentúra zorganizovala Rybovi turné a niekoľko koncertov. Následne prvé tri tituly vydavateľsva boli albumy spomínaného autora.

Ryba v súčasnosti nekoncertuje často. V Košiciach bol naposledy pred piatimi rokmi práve na jednom z predchádajúcich ročníkoch Letného hudobného festivalu Hevhetia. Tentoraz pricestoval s klávesákom Petrom Berkim, saxofonistom Tomášom Křemenákom a bubeníkom Pepom Cigánkom. Pôvodne avízovaný host, gitarista Henry Tóth sa nakoniec v Košiciach s logistických dôvodov neukázal.

Kapela zahrala v košickýc Kasárňach/Kulturparku svoj overený koncertný program. Aj keď sa muzikanti na pódiu nie vždy zhodli, svojim muzikantským umením a šoumenstvom to dokázali pretaviť v svoj prospech a ešte sa na svojej chybe dobre s poslucháčmi zabaviť.

Považoval som pozvanie P.J. Rybu s kapelou za normálne a dôležité. Aj vo vzťahovej rovine. S Pavlom začal celý ten špás, ktorý sa nazýva Hevhetia. Začali sme ako agentúra, ktorá robila jeho koncerty a následne sme vydali prvé tri tituly, paráve jeho albumy. Dar šoumenstva a performátorstva a schopnosť minimálnymi prostriedkami vyjadriť veľa je vec, s ktorou sa človek len tak nerodí. Pavel Jakub Ryba so svojou kapelou potvrdil, že je dôležitejší kontakt s publikom ako samotné matematické predpoklady hudby. Tie sú tiež dôležité v určitých žánroch. Hevhetia je založená aj na tom, že buď vsádza na absolútnu profesionalitu a vrcholnú úroveň, alebo potom hľadá veci, ktoré sú uchopiteľné, a ktoré majú svoj skrytý obsah a dokážu sprostredkovať to, čo je medzi nebom a zemou. A to je prípad aj P.J. Rybu,“ uzavrel riaditeľ Letného hudobného festivalu Ján Sudzina.

foto: Maroš Simon

X