Pavel Jakub Ryba (CZ)

Basgitarista Pavel Jakub Ryba patrí medzi popredných českých jazzových hudobníkov. Narodil sa v Kutnej Hore v roku 1961. Jeho rôznorodý repertoár zahŕňa jazz, klasickú hudbu, pop i rock. Skladbám klasického repertoáru dáva P. J. Ryba novú tvár svojím vlastným energickým hudobným štýlom. Zároveň je úspešný aj ako skladateľ.

Už dvadsať rokov je aktívny jazzový hudobník, ktorý si zachováva svoju originálnu hudobnú identitu. Jeho nahrávky a živé vystúpenia získavajú najvyššie hodnotenia v významných jazzových periodikách. V roku 1991 nahral Pavel Jakub Ryba svoje prvé CD Mind The Step, na ktorom spolupracoval s významnými českými hudobníkmi z Radio Big Band Prague. Neskôr založil P.J.Ryba vlastnú skupinu Mind the Step, v ktorej sa zišli Jiří Kolman (perkusie, spev) a Petr Albert Venkrbec (altsaxofón). V roku 2000 jeho kapela M.T.S.-Art Ensemble nahrala album Yes, Yes, No, No. Album získal skvelú recenziu v americkom Jazziz Magazine. V roku 2004 nahrali Pavel.J.Ryba&Mind The Step album Morally Topless v spolupráci s gitarovou legendou Mikeom Sternom. Absolvovali turné po USA, Fancúzsku, Rakúsku, Holandsku, Taliansku,Veľkej Británii, Maďarsku, Poľsku a Rusku. Hrali aj na takých miestach ako Knitting Factory v New Yorku, Le Club v Moskve alebo Birmingham Symphony Hall. Spoluracoval s Mikeom Sternom (USA), Josefom Skrzekom (Poľsko), Garym Lucasom (USA), Janou Koubkovou (ČR) a ďalšími významnými umelcami. Okrem vlastných projektov sa Pavel J. Ryba často objavuje ako hosť na nahrávkach rôznych umelcov.

Pavel Jakub Ryba je akousi ikonou nášho vydavateľstva. Jeho albumom Smaller wounds sa začala písať história značky. Práve preto, ale nielen kvôli tomu, nesmie jeho hudba chýbať na žiadnom našom významnom podujatí. Podstatná je aj jeho osobitá, v určitom zmysle príjemne asertívna, ale vôbec nie gýčovitá hravosť a komunikatívnosť. Schopnosť okamžite nadviazať priamy až zemitý kontakt, poukazuje na to, čo bolo prapodstatou hudby skôr ako sa stala vedou. Napriek nespochyniteľnej virtuozite zostala, v jeho podaní, vo svojej podstate poslucháčsky jednoducho uchopiteľná, no nie primitívna.

Tento rok sa predstaví len v duete s gitaristom Mirkom Likom. V tomto nástrojovom zložení si máme možnosť vypočuť Rybové skladby v ešte komornejšom prevedení, ktoré obnaží až na kosť a tak preverí silu jeho skladateľského nadania.

X