Pavel Morochovič trio (SK)

Pavel Morochovič trio

Trio Morochovič/Griglák/Valihora je nová slovenská jazzová formácia, ktorá začala pôsobiť na domácej scéne koncom roka 2014. Podnetom k vzniku tria bola štúdiová spolupráca na debutovom albume Awakening klaviristu Pavla Morochoviča, ktorý na jar tohto roku vydalo slovenské vydavateľstvo Hevhetia.

Pavel Morochovič je slovenský klavirista a skladateľ pochádzajúci z rusínskej obce Pčoliné. Patrí medzi nové tváre na slovenskej jazzovej scéne. Ako šesťročný začal navštevovať Ľudovú školu umenia v Snine – odbor akordeón, kde úspešne ukončil I. a II. stupeň. Hre na klavír sa začal venovať až po ukončení strednej školy. Popri súkromnom štúdiu interpretácie klasickej hudby postupne rástol jeho záujem aj o jazzovú hudbu.

V roku 2005 zakladá svoje prvé jazzové trio, v ktorom sa okrem známych jazzových skladieb začala objavovať aj pôvodná tvorba. Pavel v tomto období spolupracoval s hudobníkmi z rôznorodých žánrov. To sa doteraz odzrkadľuje v jeho tvorbe, v ktorej však aj naďalej prevláda jazz a vážna hudba.

V roku 2011 participoval na nahrávaní v produkcii hudobníka Ivana Dimitrova, ktorý prišiel s nápadom nahrať autorský album. Myšlienku sa podarilo zrealizovať na jeseň v roku 2013. Ivan Dimitrov ako spoluproducent albumu Awakening nielen inicioval nahrávanie, ale podarilo sa mu k nahrávaniu pritiahnuť aj renomovaných slovenských hudobníkov Juraja Grigláka a Martina Valihoru. Vydania albumu Awakening sa v roku 2015 zhostilo renomované slovenské vydavateľstvo Hevhetia. Nahrávka sa teší výbornej kritike a záujmu doma i v zahraničí.

Pavel Morochovič Trio

  • Pavel Morochovič – klavír
  • Juraj Griglák – basová gitara, kontrabas
  • Martin Valihora – bicie nástroje
X