Lotz trio na hrade v Starej Ľubovni

Lotz trio

Dátum a čas:
nedeľa - 28. 06. 2015 - 19:00 - 20:30

Miesto konania:
Hrad v Starej Ľubovni


Repertoár tria basetových rohov patrí do kategórie hudby, ktorú nazývame Harmoniemusik. Tento nemecký termín označuje hudbu určenú pre dychové nástroje, pričom počet použitých nástrojov variuje od jednoduchých duet až po veľké ansámble. Trio basetových rohov však na konci 18. storočia taktiež patrilo k rozšíreným formáciam, čo dokazuje (okrem iného) množstvo dochovanej hudby. Repertoár tria basetových rohov sa skladá z hudby, ktorá má skôr zábavný charakter a jej počúvanie obvykle nevyžaduje plnú pozornosť poslucháča. Skutočný charakter tejto hudby na konci 18. storočia však často pod povrchom jednoduchosti skrýva značnú duchovnú hĺbku.

Na základe historických informácií dnes vieme, že trio basetových rohov zaznamenalo na konci 18. storočia mimoriadnu popularitu – dokonca i v kruhoch slobodomurárskych lóží. Zdá sa, že popularita trií basetových rohov sa viazala najmä na oblasť strednej Európy, kde sa okrem významných skladateľských osobností typu W. A. Mozarta, J. Družeckého, V. Nuderu, Martin Y Solera na dochovanom repertoári autorsky podielal i významný dobový virtuóz na klarinete a basetovom rohu Anton Stadler.

Lotz Trio je formácia pomenovaná po fenomenálnom nástrojárovi Theodorovi Lotzovi (1746–1792), ktorý pôsobil v Prešporku a Viedni. Na kópiách unikátnej sady Lotzových basetových rohov z hradu Krásna hôrka uvádza Harmoniemusik, ktorá zaznievala v šľachtických, či slobodomuráskych kruhoch koncertne, či v podobe Tafelmusik.

V repertoári Lotz Tria dominuje tvorba hudobného génia Wolfganga Amadea Mozarta a prestížneho slovenského skladateľa Juraja Družeckého. Z tvorby pražských skladateľov uvádza partity a triá Vojtecha Nuděru a Antonína Volánka. Poslucháčsky atraktívnou súčasťou koncertov sú dobové úpravy populárnych „melódií“ z Mozartových opier Čarovná flauta, Figarova svadba a Don Giovanni, či Salieriho opery Palmira, Regina di Persia v úprave fenomenálneho klarinetového virtuóza Antona Stadlera.

Svoje umenie predstaví slovensko-rakúske Lotz trio v zložení Róberta Šebestu, Ronalda Šebestu a Sylvestera Perschlera na hrade v Starej Ľubovni.

Vstupné: 5 €

Linka na predpredaj: http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/3617/lotz-trio


Poloha na mape

Loading Map....

X