Piotr Wyleżoł (PL)

Dátum a čas:
pondelok - 24. 08. 2015 - 19:00 - 20:00

Miesto konania:
Poľský inštitút Bratislava


Piotr Wyleżoł – poľský pianista a skladateľ. Narodil sa 6. decembra 1976. Už ako dieťa vyhrával ocenenia na národných klavírnych súťažiach v Poľsku a hrával koncerty s klasickým reportoátom. Ako 10 a 11 ročný hrával Mozartove a Bethovenove koncerty s filharmoniou v Rybniku (Poľsko).

V roku 1989 základnú hudobnú školu Karola a Antónie Szafrankówových v Rybniku v klavírnej triede Romana Fritzowa a v roku 1995 dokončil štúdiá na Strednej hudobnej škole Karola Szymanowského v Katowiciach, v klavírnej triede Ireny Kryszczukajtis. V roku 200O získal diplom na Akadémii múzických umení v Katowiciach, kde vyštudoval klavírnu hru pod vedením Wojciecha Niedziela na Katedre jazzu a populárnej hudby.

Svoju jazzovú karieru začal ešte ako študent v Katowiciach, v skupinách vedených Januszom Muniakom, Jarkom Śmietanom, Marekom Balatom a mnohými ďalšími. Ako študent bol tiež laureátom viacerých jazzových súťaží a festivalov ako napríklad: Jazz Juniors v Krakowe (1. cena), festival Jazz Standards v Siedlciach (1. cena), Pomeranian Jazz Jesenné „Kľúč ku kariére“ a Jazz na Odre vo Wrocławi (individuálne ocenenie za najlepšieho inštrumentalistu), a Medzinárodná jazzová improvizačná súťaž v Katowiciach.

V roku 2001 vydal líder tria svoje debutové CD s názvom „Yearning“, ktoré nahrával s Adamom Kowalewskim na basu, a Lukaszom Zytom na bicie. Za tento počin ho chválila aj hudobná tlač: „To je jeden z najzaujímavejších debutových albumov, ktoré za v tomto období zjavili. Trio mladých poľských hudobníkov vytvorili na tomto CD hudobnú atmosféru, ktorá je na rovnakej úrovni ako niektoré z najlepších prác v tomto žánri.“ (Jazz Forum, november 2001).

Do roku 2014 vydal celkovo 5 štúdiových albumov (posledný s názvom Improludes v roku 2014 vo vydavateľstve Hevhetia) s viacerými osobnosťami súčasnej svetovej jazzovej scény, za ktoré bol nominovaný na viacero prestížných hudobných ocenení. Mnoho nominácií aj premenil. Okrem toho vydal aj dve živé nahrávky.

Piotr Wyleżoł hral už na mnohých koncertoch a festivaloch po celom Poľsku, rovnako ako v niekoľkých desiatkach rôznych krajín sveta, a hrá ďalej. Okrem jeho vlastných albumov sa podieľal na značnom počte nahrávok iných umelcov.

Od roku 2007 tiež vyučuje hru na klavír na krakowskej Hudobnej akadémii na Katedre jazzu a modernej hudby.

Vstup na toto podujatie je voľný.


Poloha na mape

Loading Map....

X