Quasars Ensemble – Pocta Romanovi Bergerovi (SK)

Roman Berger

Dátum a čas:
nedeľa - 09. 08. 2015 - 20:00 - 21:30

Miesto konania:
Dóm sv. Alžbety


Quasars Ensemble je jedinečným komorným zoskupením, spájajúcim svet súčasnej hudby s dielami starších epoch. Popritom na svojich koncertoch predstavuje dôležité diela ansámblovej literatúry 20. storočia.

Súbor spolupracoval s takými umelcami ako Camilla Hoitenga, Mario Caroli, Knut Schoch, Dalibor Karvay, Lionel Peintre, Stephan Loges, Sergej Kopčák, Szymon Bywalec.

Od roku 2013 je rezidenčným komorným súborom Kasární/Kulturpark v Košiciach, kde predstavil diela popredných predstaviteľov súčasnej kompozičnej špičky ako Bent Sørensen, Michael Jarrell, Kaija Saariaho, Toshio Hosokawa a Marek Kopelent, za ich osobnej účasti.

Jeho koncertný cyklus významnou mierou formoval projekt Európske hlavné mesto kultúry 2013 a ISCM Music World Days 2013 v tomto meste. Súbor vystúpil aj v role sólistu v skladbe “Organismi” Ivana Buffu v sprievode Slovenskej filharmónie.

Súbor účinkoval na festivaloch ako Música Viva v Lisabone, Arcus Temporum v Pannonhalme, Varšavská jeseň, Ostrava Days, a mnohých ďalších. Vystúpil aj vo Flagey (Brusel) či v Gasteig (Mníchov). Na Slovensku je pravidelným hosťom najvýznamnejších festivalov ako Bratislava Music Festival a Melos-Ethos.

Quasars Ensemble exkluzívne nahráva pre vydavateľstvo Hevhetia. Jeho album s dielami Schönberga, Albrechta a Hindemitha získal najprestížnejšie umelecké ocenenie na Slovensku – Krištálové krídlo. CD s dielami Mahlera, Debussyho, Albrechta a Poulenca zasa získalo šesť hviezdičiek od odborného českého časopisu Harmonie.

Ivan BUFFA, umelecký vedúci, dirigent, skladateľ a klavír

Slovenský skladateľ, klavirista, dirigent a pedagóg Ivan Buffa patrí k najmladším predstaviteľom slovenského koncertného umenia. Študoval v Bratislave a na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni u Michaela Jarrella.

Zúčastnil sa na viacerých medzinárodných skladateľských aj interpretačných kurzoch. V rakúskom Reichenau získal 2. kompozičnú cenu za Sláčikové kvarteto.

Na festivale Aspekte Salzburg mu odznela skladba Rituál pre orchester, za ktorú mu bola Hudobným fondom v Bratislave v roku 2007 udelená Cena Jána Levoslava Bellu. Jeho diela zneli aj na festivaloch ako Wien Modern, Takefu International Music Festival, Tage der neuen Musik Bamberg, Ostrava Days, Muzički Biennale Zagreb, ISCM World Music Days 2015 v Ľubľane či Melos – Étos v Bratislave. Vo vydavateľstve Hevhetia mu vyšlo profilové CD „New Slovak Music for Piano“, ktoré nahral spoločne s manželkou Dianou.

Ako sólista vystúpil so všetkými slovenskými orchestrami, spolupracoval aj s Bambergskými symfonikmi. Nahral 10 CD albumov a naštudoval viac než 100 slovenských diel.

Od roku 2008 umelecky vedie súbor Quasars Ensemble.

Vyučuje kompozíciu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Je predsedom Spolku slovenských skladateľov.

Predpredaj lístkov: http://bit.ly/1SSqrD8


Poloha na mape

Loading Map....

X