Quasars Ensemble (SK/AT/HU)

Dátum a čas:
utorok - 05. 09. 2017 - 19:00 - 20:15

Miesto konania:
Múzeum Vojtecha Löfflera


Stalo sa tradíciou že Letný hudobný festival HEVHETIA končí koncertom najlepšieho komorného orchestra na Slovensku.

Quasars Ensemble od svojho vzniku v roku 2008 patrí k jedinečným profesionálnym hudobným telesám svojho druhu na Slovensku. Popri súčasnej klasickej hudbe sa v rovnakej miere venuje aj hudbe starších epoch a medzinárodný rešpekt si získava za odvážne stavané dramaturgické koncepcie. Konfrontuje najnovšie súčasné diela s piliermi klasickej hudobnej histórie.

Súbor uviedol koncertné profily popredných predstaviteľov súčasnej kompozičnej špičky ako sú Bent Sørensen, Michael Jarrell, Kaija Saariaho, Toshio Hosokawa za ich osobnej účasti. Medzi umelcov, s ktorými spolupracoval, patria aj flautisti Camilla Hoitenga a Mario Caroli, huslista Dalibor Karvay, speváci Lionel Peintre, Stephan Loges, Knut Schoch, Sergej Kopčák, Petra Noskaiová, Eva Šušková, či dirigent Szymon Bywalec.

Quasars Ensemble sa predstavil na najprestížnejšom pódiu súčasnej hudby – na legendárnych 46. prázdninových letných kurzoch v Darmstadte.

Účinkoval aj na Varšavskej jeseni, Arcus Temporum v Pannonhalme, Ostravských dňoch novej hudby. Vystúpil v Bruselskom Flagey, Mníchovskom Gasteigu, Hudobnom centre v Budapešti či NOSPR v Katowiciach. Je pravidelným hosťom najprestížnejších slovenských festivalov Bratislavské hudobné slávnosti a Melos-Étos.

Tri roky pôsobil ako rezidenčný súbor Kasární/Kulturparku v Košiciach. Jeho koncertný cyklus výrazne formoval projekt Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 a ISCM Music World Days 2013 v tomto meste. V skladbe Ivana Buffu s názvom Organismi sa Quasars Ensemble zaskvel ako sólista v sprievode Slovenskej filharmónie.

Quasars Ensemble exkluzívne nahráva pre spoločnosť Hevhetia. Posledný titul s názvom Néo-classicisme prináša retrospektívny pohľad na znovuoživovanie klasicistického ideálu hudobnej krásy podľa antického vzoru z parížskeho a pražského prostredia 20. rokov minulého storočia. Nahrávka s dielami Arnolda Schönberga, Alexandra Albrechta a Paula Hindemita bola oslavou komornej symfónie ako nového hudobného druhu, za ktorú súbor získal najprestížnejšie umelecké ocenenie na Slovensku – Krištáľové krídlo. Ocenenie TIP EDITORA a “6 hviezdičiek” ako výnimočné CD od českého odborného časopisu Harmonie získala nahrávka Quasars Ensemble – Mahler, Debussy, Albrecht, Poulenc. Titul Contemporary Reflections reflektoval tvorbu súčasnej skladateľskej špičky. CD Posledné slová z produkcie Hudobného centra v Bratislave bolo výnimočným a posledným projektom legendárneho basistu Sergeja Kopčáka v spolupráci s Quasars Ensemble.

Ivan Buffa – umelecký vedúci

Je vedúcou umeleckou osobnosťou na Slovensku. Študoval klaví a kompozíciu kompozíciu a v Bratislave a na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni u Michaela Jarrella.

Od roku 2008 umelecky vedie úspešné hudobné teleso Quasars Ensemble, s ktorým sa predstavil na najvýznamnejších pódiách súčasnej hudby.

Diela Ivana Buffu zneli na významných festivalových pódiách ako Wien Modern, Aspekte Salzburg, Takefu International Music Festival, Tage der neuen Musik Bamberg, Ostrava Days, Muzički Biennale Zagreb, ISCM World Music Days, Melos – Ethos Bratislava.

V roku 2007 mu bola v Bratislave udelená prestížna cena Jána Levoslava Bellu za skladbu Ritual. Za skladbu Organismi bol nominovaný na cenu Tatra Banky. V roku 2013 spolu s členmi Quasars Ensemble prevzal najzávažnejšie umelecké ocenenie na Slovensku – Krištálové krídlo.

Nahral 10 CD s hudbou 20. storočia, uviedol viac než 100 slovenských diel, ako dirigent obsiahol ansámblový repertoár, siahajúci od neskorého romantizmu, impresionizmu, neoklasicizmu a expresionizmu, cez povojnovú avantgardu až po najnovšie diela.

Vystúpil so všetkými symfonickými orchestrami na Slovensku, spolupracoval však napr. aj s Bambergskými symfonikmi. Je predsedom Spolku slovenských skladateľov, člen festivalového výboru Melos – Étos, vyučuje kompozíciu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

„Belle Époque“

Alexander Albrecht – Andante amoroso

Oldřich Hemerka – Hudba sfér

Alexander Albrecht – Klavírne kvinteto

Quasars Ensemble

  • Ivan Buffa, klavír, umelecký vedúci
  • Bojidara Kouzmanova-Vladar, husle
  • Peter Mosorjak, husle
  • Daniel Moser, viola
  • Ján Bogdan, violončelo

Vstupné: 6 ,– €

Predpredaj: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/11399/letny-hudobny-festival-hevhetia–quasars-ensemble


Poloha na mape

Loading Map....

X