Rosław Szajbo – výstava prác

Rosław Szaybo

Dátum a čas:
pondelok - 24. 08. 2015 - utorok - 25. 08. 2015 - 19:00 - 21:00

Miesto konania:
Poľský inštitút Bratislava


V rámci Letného hudobného festivalu predstaví svoju tvorbu aj dvojica poľských grafikov – Rosław Szaybo a Stanisław Zagórski, ktorí zaznamenali svetový úspech pri projektoch gramofónových obalov najväčších džezových, rockových, a bluesových hviezd.

Roslaw Szajbo sa narodil 13. augusta 1933 v poľskej Poznani. Známy je ako maliar, fotograf a návrhár obalov albumov. Je absolventom Akadémie výtvarných umení vo Varšave, pod vedením Wojciecha Fangora a Henryka Tomaszewskeho.

V roku 1966 sa presťahoval do Veľkej Británie, kde pôsobil ako nezávislý projektant. V rokoch 1968 až 1972 pôsobil ako umelecký riaditeľ pre reklamnú spoločnosť Young & Rubicam.

V rokoch 1972 a 1988 pôsobil ako hlavný umelecký riaditeľ v CBS Records, kde on navrhol viac ako 2000 obalov albumov, väčšinou pre klasickú hudbu, ale aj pre umelcov ako sú Elton JohnRoy OrbisonSantanaJanis JoplinThe Clash a John Williams. Počas svojho pôsobenia vo Veľkej Británii tiež navrhoval plagáty aj pre anglické divadlá.

Po návrate do Poľska v roku 1993 otvoril fotografickú dielňu na Akadémii výtvarných umení vo Varšave a tiež sa stal umeleckým riaditeľom v nakladateľsve Czytelnik.

Medzi jeho najrozoznateľnejšíe práce patrí obálka albumu skupiny Judas Priest s názvom British Steel (uvádzať jeho vlastnou rukou), rovnako ako aj logo kapely a obálka pre album Astigmatic od Krzysztofa Komedu.


Poloha na mape

Loading Map....

X