The Cigarette After (SK/ME/BRA)

Trio začalo spolupracovať v októbri 2013 hraním ich vlastnej hudby v štýle melodiky, ambientu, free, groove a minimálnej hudby. Sú inšpirovaní Jimom Blackom a jeho AlaxNoAxis, The Claudia Quintetom, Timom Bernom, Janom Garbarekom a ďalšími.

To, že členovia tria spolu študovali v Gráci, nebol jediný dôvod prečo sa dali dohromady. Poznali sa už z iných projektov a cítili k sebe prirodzenú inklináciu. Preto sa rozhodli skúsiť spolu niečo nové, hrať bez štruktúr a plánov, voľne a otvorene v každej situácii. Od prvého momentu cítili spontánnosť a radosť z pocitu, že sa zišli muzikanti s veľmi podobným vkusom a chuťou. Bola to pre nich obrovská skúsenosť. Od prvého momentu cítili, že toto jednoducho bude fungovať skvelo.

Tvorivý proces bol veľmi jednoduchý a prirodzený: zapnúť nahrávanie a hrať. Toto sme spravili niekoľko krát a zrazu sme mali hŕbu materiálu na prácu. Dobré nápady, zlé nápady a hlavne masa skvelej atmosféry a energie. Vzali sme tieto nápady a pokúsili sa ich zarámovať tak ako maliari. Toto bola hlavná myšlienka albumu. Vieme, že táto technika je náročná a zradná, no časom a s pomocou okolia sme sa dostali ďalej, než sme dúfali,“ povedal saxofonista Ján Kopčák.

Okrem typických techník bola pre zoskupetnie The Cigarette After trio veľmi dôležitá experimentácia. Rôzne zvuky, funkcie, spôsoby a nuansy ich nútili dostať maximum nielen z nástrojov, ale aj z jednotlivých členov navzájom. Bol to spoločný rast.

„The Cigarette After“ – „Cigareta po“ nieje o cigaretách ako takých. Je o pocite „po“. O pocite úľavy vo vnútri. O momente, keď hľadíme do minulosti a premýšľame nad budúcnosťou. Toto sa členom tria doslova dialo v období nahrávania ich albumu.

The Cigarette After trio:

  • Ján Kopčák (SK) – saxofóny
  • Filip Gavranović (ME) – gitara
  • Luís Andre Carneiro de Oliveira (BRA) – bicie
X