Trilok Gurtu (India)

Virtuózny perkusionista a skladateľ svetovej triedy. Narodil sa v indickom Bombaji 31. októbra 1951 a vyrastal v muzikantskej rodine. Od roku 1970 začal svoju vlastnú hudobnú karieru. Vydal niekoľko svojich albumov a spolupracoval s hudobníkmi ako Terje Rypdal, Gary Moore, John McLaughlin, Jan Garbarek, Joe Zawinul, Bill Laswell, Maria João a Mário Laginha, a Robert Miles. Jeho hudba sa dá charakterizovať ako fusion jazzu world music a iných žánrov.

Trilok Gurtu sa narodil do hudobnej rodiny v Bombaji v Indii. Jeho starý otec bol známy hráč na sitaru a jeho matka Shobha Gurtu bola hviezda klasického spevu. Začal hrať prakticky od detstva vo veku šiestich rokov. Nakoniec Trilok cestoval do Európy, kde sa spojil s trúbkárom Donom Cherry (otec Neneh a Eagle Eye). Cestoval po celom svete s vysoko rešpektovanou jazzovou formáciou Oregon, vysoko rešpektovanej jazzovej skupine a bol dôležitou súčasťou kvarteta, ktoré viedol L. Shankar spolu s Janom Garbarek a Zakir Hussain.

V roku 1988 Trilok už hral vo svojej vlastnej kapele, a svoje vlastné skladby prezentoval na debutovom albume Usfret, ktorý mnoho hudobníkov považuje za dôležitý a ‘vplyvný’. Ázijskí hudobníci z Londýna ako Talvin Singh, Asian Dub Foundation a Nitin Sawhney ho vidia ako mentora a tak T. Gurtu našiel cestu aj na gramofónové platne a do tanečných klubov.

Takisto v roku 1988 sa T. Gurtu stretol s Mahavishnu Orchestra a jeho lídrom Johnom McLaughlinom a na najbližšie štyri roky sa stal hráčom v The John McLaughlin Trio.

Za svoju plodnú muzikantskú karieru nahral niekoľko vlastných albumov a jeho meno je možné nájsť na desiatkach ďalších. Zoznam hudobníkov, s ktorými spolupracoval je skutočne pozoruhodný. Patra medzi nich umelci známi aj z iných ako jazzových žánrov, napríklad Asian Dub Foundation, Annie Lennox, Neneh Cherry. Ale aj Ibrahim Maalouf, Miles Davis, John Mclaughlin, Jan Garbanek a mnohí, mnohí ďalší.

Trilok Gurtu definuje a redefinuje svoju pozíciu ako jeden z najväčších infovátorov hry na perkusívne nástroje všetkých čias. Hoci jeho prístup k hraniu a skladaniu je non-štylistické, je postavené na pevnom a hlbokom porozumení mnohých svetových štýlov. Jeho bubnovanie a skladanie sú univerzálne, osobné, poháňané obrovskou láskou a disciplínou.

Na Letnom hudobnom festivale Hevhetia v Bratislave bude možné ho vidieť a počuť  vo štvrtok 27. augusta od 19. hodiny v kaviarni foxford na Obchodnej ulici ako hosťa skupiny Krzystof Kobylinski band.

X